Domovská stránka
Přidat k oblíbeným

Historie aikido

Výběr z fotogalerií

Ostrava 2013
Ostrava 2013
Horní Bečva 2014
Horní Bečva 2014
2000 Daniel Vetter Praha
2000 Daniel Vetter Praha
Nacházíte se: Aikido Vsetín » Více o Aikido » Historie aikido

Přidat k oblíbeným

Japonská bojová umění a AikidóJaponská bojová umění

Japonská bojová umění byla vytvořena ve feudálním Japonsku jako prostředek boje o moc i jako prostředek individuální sebeobrany. Původně sloužila téměř výhradně k zabití nepřítele. V této podobě se i dnes uplatňují například při výcviku ozbrojených složek. Tato skupina bojových umění se japonsky nazývá budžucu (bu - válka, boj; džucu - umění, dovednost). Do této skupiny patří například původní japonský šerm a válečná lukostřelba. Hlavně počátkem 20. století došlo k přeměně budžucu v budó (dó - cesta; budó - cesta boje) a vzniku disciplín jako judó, karatedó, kendó, iaidó a dalších.
V budó již není cílem zabití protivníka, ale především dokonalé poznání sebe sama a neustálé sebezdokonalování. Technika zde není cílem, ale prostředkem k dosažení sebepoznání. Cílem je dosažení naprosté harmonie tělesné i duševní stránky člověka. V budó se odráží hloubka kultury Dálného východu. Stejně jako při provozování kaligrafie, čajového obřadu nebo ikebany je v budó nadevše důležité soustředění na prováděnou činnost. Značný důraz se klade také na estetické provedení pohybu. Velmi důležité je i správné dýchání, o němž se říká, že spojuje tělo a duši.

 

Aikidó

Aikidó patří mezi nejmladší japonská bojová umění, neboť bylo vytvořeno až v roce 1925 Moriheiem Uešibou (1883 -1969).


Za zdroj mu posloužila původní bojová umění s kořeny již v 9. století: aikidžicu, kendžucu (umění meče), džódžucu (umění krátké tyče) a džúdžucu (jemné umění). Ústřední ideou aikidó je, jak již napovídá jeho název, užití koordinované síly ki (vnitřní energie, duše) v harmonii (ai) s požadavky a okolnostmi boje. Aikidó má velmi elegantní techniku, která je zcela založena na využití síly a reakcí protivníka. Principy techniky spočívají značnou měrou na principech užití meče. Hlavní roli hraje koordinace s akcí protivníka. V současné době je aikidó považováno pro svou konstruktivní a neútočnou podstatu za nejhumánnější bojové umění. Další zvláštností tohoto bojového umění je důsledně dodržovaný princip nesoutěžení a úcty k člověku. Aikidó je relativně nenáročné na svalovou sílu, proto je vhodné nejen pro muže, ale i ženy, děti a starší adepty.

 

Cvičení aikidó má příznivý vliv na komplexní rozvoj motorických vlastností a s tím související vývoj svalového aparátu a je vynikajícím prostředkem na zlepšení a posílení kardiovaskulárního a respiračního systému.

 

Aikidó se dá přirovnat k fyzickému vyjádření duše. To, jací jsme uvnitř, se totiž odráží i v našem cvičení a jednání. S tím, jak se rozvíjí fyzické provedení technik, měla by se také rozvíjet duchovní stránka osobnosti.

 

Technika aikidó vedená hrubou fyzickou silou je proti principům a duchu aikidó. Hlavní cíl aikidó lze přiblížit následujícím citátem:

 

"Vybojovat tisíce bitev a tisíckrát zvítězit - to ještě není nejvyšší metou válečníka. Avšak podrobit si nepřítele bez boje, toť v pravdě vrchol umění."

Sun - c'


Zpět nahoru

NahoruCopyright ©2023 Všechna práva vyhrazena | Právní ustanoveni